Sztum: w sercu Pomorza
Kapitel/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Odkryj urok miasta w północnej Polsce, położonego nad jeziorami Zajezierskim i Barlewickim. Zwiedzaj średniowieczne zabytki, takie jak zamek malborski, spaceruj malowniczymi uliczkami i delektuj się atmosferą Pomorza.
REKLAMA
Tego szukamy w Sztumie
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Sztum praca, Sztum, pogoda Sztum, BS Sztum, ZK Sztum, kino Sztum.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Sztumie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Sztum w okolicy Postolina (Stumo circa Postelin), pojawił się po raz pierwszy w dokumentach z 1234 r. To było pierwotnie pruskie grodzisko, należące do włości Aliem. W 1236 r. zostało podbite przez Krzyżaków, którzy w latach 1326-1333 wzniesli tam zamek, służący jako siedziba wójta zakonnego. Na obszarze dzisiejszego Rynku zakon założył także folwark.
W trakcie wielkiej wojny polsko-krzyżackiej (1409-1411) zamek został opanowany przez wojska polskie, maszerujące z Grunwaldu na Malbork. Pomimo trwającego trzy tygodnie oblężenia, polska załoga w Sztumie skutecznie odpierała szturmy krzyżackie, a twierdza została zdana dopiero na rozkaz Władysława Jagiełły.
W 1416 r. wielki mistrz Michał Kuchmeister von Sternberg nadał ludności folwarku prawa miejskie, potwierdzone później przez króla Zygmunta II Augusta w 1553 r.
Miasto, położone na wyspie, było otoczone murem z dwiema bramami – malborską i kwidzyńską, oraz basztami. W 1468 r. na mocy postanowień II Pokoju Toruńskiego Sztum został przekazany królowi polskiemu, a załoga krzyżacka opuściła warownię.
Od XVI wieku w sztumskim kościele odbywały się wojewódzkie sejmiki ziemskie, a w ratuszu szlacheckie sądy ziemskie dla województwa malborskiego. Mieszczanie głównie zajmowali się rolnictwem i warzeniem piwa.
W czasie pierwszej okupacji szwedzkiej (1626-1629) miasteczko uległo zubożeniu. Po przegranej bitwie pod Trzcianem król szwedzki Gustaw Adolf znalazł schronienie w zamku sztumskim. Po różnych okresach panowania miasto nawiedziły nieszczęścia, takie jak epidemia dżumy w latach 1709-1710.
W wyniku pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. Sztum znalazł się pod panowaniem pruskim. W 1818 r. na miejscu spalonego ratusza zbudowano kościół ewangelicki. Miasto rozwijało się szczególnie po umieszczeniu w nim siedziby władz powiatowych. Budowa linii kolejowej z Torunia do Malborka w 1883 r. i zakładów przemysłowych, takich jak mleczarnia, rzeźnia, tartak przyczyniły się do rozwoju gospodarczego.
W okresie międzywojennym po plebiscycie w 1920 r. Sztum pozostał w granicach Niemiec. W latach 1920-1939 na Ziemi Sztumskiej działały polskie organizacje, pomimo rosnących represji ze strony władz niemieckich. W czasie II wojny światowej miasto doznało zniszczeń podczas ewakuacji i wkroczenia Armii Czerwonej. Po wojnie Sztum stał się częścią Polski, a jego odbudowa i rozwój kontynuowano, stając się siedzibą powiatu od 2002 r. po protestach i staraniach lokalnej społeczności.
Nie przegap!
Dane statystyczneFakty
Pogoda
PRZECZYTAJ JESZCZE